Popularne kadzidła stożkowe, palone są w różnych celach. Czasem, by zniwelować nieprzyjemny zapach w mieszkaniu, oczyścić powietrze lub doświadczyć pozytywnych właściwości aromaterapii. Zanim skorzystamy z aromaterapii – może się pojawić pytanie, czy kadzidełka są szkodliwe?
W starożytności kadzidła palono w celach religijnych i kultu np. cesarza. Palone były również w celach pielęgnacyjnych i poprawy samopoczucia. Znane są od bardzo dawna, a ich właściwości znacznie ułatwiają i uprzyjemniają życie. Czy kadzidełka są szkodliwe dla zdrowia? Czy może kadzidełka są zdrowe i warto wyposażyć w nie swoje mieszkanie?
Czy kadzidełka są szkodliwe dla zdrowia?
Kadzidła zapachowe wytwarzają aromat, który wprowadzany jest do naszego organizmu. Taka interakcja pozostawia ślad. Zazwyczaj jest on korzystny, ponieważ kadzidła poprawiają nasze samopoczucie, oczyszczają drogi oddechowe i oczyszczają powietrze.
Czy kadzidełka zapachowe są zdrowe? Tak jak w przypadku każdego produktu, kadzidła również produkowane są na różne sposoby. Do produkcji wykorzystywany może być surowiec dobrej jakości lub mieszaniny surowców i substancji. Oczywiście dla zdrowia najlepszą opcją jest surowiec wysokiej jakości.
Niestety, jest wiele kadzideł, które wyprodukowane zostają przy użyciu surowców niskiej jakości. Nie zawierają one informacji o składzie, mogą zawierać nawet szkodliwy dla zdrowia benzen lub węglowodory aromatyczne, które odpowiadają za część rakotwórczego smogu.
Dlatego, warto kupować sprawdzone kadzidła wysokiej jakości i pochodzenia naturalnego. Wtedy, bez obaw możemy cieszyć się wspaniałymi właściwościami, jakie niesie ze sobą aromaterapia.
Czy kadzidełka są szkodliwe, jeśli palimy je codziennie? W paleniu kadzideł również istotny jest umiar. Nie powinno być ono odpalone przez cały dzień, ponieważ nawet kadzidło z najlepszego źródła produkuje dym, który wdychany w nadmiarze może być szkodliwy dla zdrowia.
Palenie kadzidła raz dziennie, robiąc przerwy co jaki czas, nie będzie szkodliwe dla zdrowia. Warto pamiętać o umiarze i nie przesadzić, aby nie wywołać niepożądanych reakcji organizmu.
Z czego wytwarzane są kadzidła stożkowe?
Kadzidła stożkowe to produkty, które swój zapach i właściwości uwalniają podczas spalania. Wytwarzane są z surowca, który pozyskiwany jest z niskich krzewów i drzew, rosnących na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu. Uszkodzenie kory rośliny, powoduje sączenie się ropy, która wysycha po pewnym czasie.
Ususzona żywica, wyglądem przypomina bursztyny. Gdy proces wysychania zakończy się, żywica zostaje zebrana i użyta do produkcji kadzideł zapachowych. Tak przygotowany surowiec nie posiada zapachu (jedynie klasyczny – kadzidłowy, dymny zapach).
Kadzidła zapachowe swoje różnorodne zapachy i właściwości zawdzięczają olejkom eterycznym, które w kolejnym etapie dodawane są do produkcji. Olejki eteryczne pochodzą z różnych ziół, żywic, kwiatów, roślin, produktów spożywczych i ich mieszanin.
Obecnie jest dostępnych wiele różnych mieszanin i kadzideł z pojedynczych surowców. Możemy wybierać między kadzidłami o zapachach cytrusowych, kwiatowych, korzennych, drzewnych i wielu innych.
Kadzidła stożkowe ulepione są w całości z powstałej masy. Nie posiadają w środku żadnego patyczka, który pozostaje po spaleniu. Są ekonomiczne, niewielkich rozmiarów i zapewniają piękne, długo utrzymujące się w powietrzu zapachy.
Dlaczego warto palić kadzidła stożkowe?
Różnego rodzaju kadzidła są używane ponad 1000 lat na całym świecie. Szczególnie istotną rolę pełnią krajach arabskich i dalekim wschodzie – w Indiach i Chinach. Pozytywnie wpływają na psychikę, odprężają i relaksują.
Czy kadzidełka są zdrowe? Kadzidła stożkowe posiadają wiele właściwości, które są zależne od surowca, który został wykorzystany podczas ich produkcji. Dlatego wybierając kadzidło, warto przeczytać, jakie właściwości posiada surowiec, z którego został wykonany.
Niektóre kadzidła zapachowe redukują stres, wpływają na rozluźnienie się mięśni, zmniejszają ból głowy, udrażniają drogi oddechowe, a nawet pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.
Odpowiednio dobrane kadzidło może zadziałać pobudzająco lub uspokajająco na nasz umysł. Cytrusowe zapachy pobudzają ciało, są doskonałym dodatkiem to treningu i sesji jogi.
Zapach kadzidła pozwoli lepiej zagłębić się podczas medytacji, a zapalone przed snem, pogłębiają odpoczynek i ułatwi zaśnięcie.
Ryzyko wystąpienia alergii podczas palenia kadzideł
Jak w przypadku praktycznie każdego produktu, podczas palenia kadzideł również mierzymy się z ryzykiem reakcji alergicznej naszego organizmu. Kadzidła pochodzenia naturalnego, zawierają olejki eteryczne różnych roślin.
Mając świadomość uczulenia na konkretny element np. rumianek, należy unikać kadzideł, które zawierają w sobie ten surowiec. Istnieją kadzidełka zapachowe, które posiadają większe predyspozycje do wywoływania alergii. Warto na początku kupić sobie mniejsze opakowanie kadzideł zapachowych stożkowych i upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna.
Polecamy sprawdzić: Gdzie kupić kadzidełka zapachowe?
Kto nie powinien korzystać z kadzidełek zapachowych?
Z palenia kadzidełek stożkowych w domu, powinny zrezygnować:
- Kobiety w ciąży
- Dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia
- Osoby starsze, mające problemy zdrowotne
- Osoby cierpiące na astmę lub posiadające inne problemy z oddychaniem
- Osoby reagujące alergicznie na substancje, z których wyprodukowane jest dane kadzidło
Jak używać kadzidełek stożkowych?
Krok 1.
Wybierz odpowiedni zapach kadzidła, upewnij się, że posiada on takie właściwości, jakich w danym momencie pożądasz. Przygotuj kominek zapachowy, w którym rozpalisz kadzidło stożkowe.
Krok 2.
Umieść kadzidełko stożkowe w odpowiednim miejscu kominka zapachowego. Następnie podpal je u góry stożka i poczekaj chwilę, aż zacznie się ulatniać w dół kominka dym.
Krok 3.
Ciesz się pięknym zapachem i widokiem spokojnie spływającego w dół dymu. Gdy kadzidło wypali się, uprzątnij kominek i umieść w nim nowe.
Czas spalania się takiego kadzidełka zapachowego to zazwyczaj około 20-30 minut.