Aromaterapia nie jest żadną nowością. Stosowana od setek lat przez wiele pokoleń, wciąż przynosi świetne efekty.
Choć zapach nie jest dominującym zmysłem człowieka, to zdecydowanie pełni on istotną rolę. Wystarczy, że na ulicy poczujemy zapach, których kojarzy nam się z daną osobą lub miejscem, a emocjonalnie zostajemy przeniesieni do tamtej chwili.
Wiele sytuacji w życiu kojarzy nam się z danym zapachem. Gwiazda ma zapach pierniczków i choinki, lato kwiatów i koszonej trawy, jesień pachnie cynamonem. Gdy poczujemy w niespodziewanym momencie te aromaty, odczuwamy nagłe emocje i nostalgię.
Niepodważalnie, zapach ma wielką moc. Jest to dominując zmysł u zwierząt, często jednak niedoceniany przez ludzi. Zapominamy jak ważną pełni rolę. Aromaterapia, inaczej zwana – terapią zapachem – przypomina o istotnej roli, jaką pełni ten zmysł. Pokazuje nam, jak w prosty i przyjemny sposób możemy wpłynąć na nasz samopoczucie i pomóc sobie w problemach zdrowotnych.
Czym jest aromaterapia?
Nazwa „Aromaterapia” pochodzi od francuskiego słowa aromateraphie i w dosłownym tłumaczeniu oznacza terapię zapachem. Ten termin jest zasługą francuskiego chemika Rene-Maurice Gattefosse.
Podczas eksperymentów, poparzył sobie przypadkiem dłoń i chcąc ją schłodzić, zanurzył w stojącym niedaleko naczyniu z olejkiem lawendowym. Zauważył, że kończyna zagoiła się szybciej niż zakładam i nie pozostały na niej żadne blizny. To odkrycie rozpoczęło badania nad właściwościami olejku lawendowego.
Aromaterapia jest formą medycyny naturalnej. Nazywana jest również terapią zapachem, ponieważ używa się do niej kadzideł, olejków eterycznych, ziół i hydrozoli. Ich zadaniem jest wpłynięcie na nasz umysł, samopoczucie i ciało. Złagodzenie pewnych chorobowych objawów i poprawienie nastroju.
Według podręczników do aromaterapii zmysł węchu jest około dziesięć tysięcy razy silniejszy od pozostałych zmysłów. Zapach dociera do mózgu bardzo szybko, dlatego działanie aromaterapii jest odczuwalne praktycznie natychmiast.
Zapach olejku eterycznego wychwytywany jest przez węchowe receptory szybciej niż rozpoczyna się racjonalne myślenie. Pierwszą reakcją jest odczuanie emocjonalne. Bodziec w postaci zapachu może wywołać reakcję układu nerwowego. Wpływa to np. na zmianę temperatury ciała, rytmu serca, tempo oddechu.
Czy aromaterapia jest zdrowa?
Aromaterapia z pewnością niesie ze sobą wiele wspaniałych właściwości. Olejki eteryczne i kadzidła wpływają pozytywnie na nasz umysł i ciało. Wywołują pożądane reakcje organizmu i poprawiają nam samopoczucie. Odpowiednio dobrane kadzidło lub olejek mogą pomóc zwalczyć uczucie zmęczenia ciała i umysłu.
Zastosowanie aromaterapii pomoże zniwelować uczucie ciężkości, ból głowy, wyrwie nas ze stanu otępienia po ciężkim dniu. Niektóre olejki eteryczne są niezwykle pomocne podczas walki z przeziębieniem i grypą. Oczyszczają górne drogi oddechowe, odtykają zatoki, zmniejszają ból gardła, a także niwelują kaszel.
Aromaterapia stosowana może być również do zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre olejki mają działanie antybakteryjne i oczyszczające. Spryskanie twarzy wodą z odrobiną olejku eukaliptusowego pomoże złagodzić zapalenia skórne i pozbyć się trądziku.
Polecamy sprawdzić: Jaki jest najlepszy kominek zapachowy?
Warto pamiętać, że choć aromaterapia bywa pomocna podczas walki z wieloma objawami, to nie jest ona lekarstwem na wszystko i czasem warto skorzystać z konsultacji lekarza.
Aromaterapia może być stosowana podczas terapii antydepresyjnej, jednak nie zastąpi terapeuty ani leków. Pomoże jedynie złagodzić stany depresyjne i poprawi samopoczucie. Może być stosowana równolegle z terapią, jednak nie powinna być stosowana zamiennie.
Czy aromaterapia jest zdrowa? Polega ona na wprowadzeniu zapachu do wnętrza naszego organizmu. Bezsprzecznie taka ingerencja pozostawi ślad. Większość skutków aromaterapii jest pozytywna, jednak jak w przypadku każdego produktu – warto zachować umiar.
Kadzidełka zapachowe nie powinny być palone częściej niż raz dziennie. Przesada nie jest dobrym wyborem. Olejki eteryczne również dobrze jest stosować z umiarem. Lepszym wyborem jest określenie konkretnej pory, w której będziemy korzystać z aromaterapii niż wykorzystywanie jej kilka razy dziennie.
Co jest potrzebne do aromaterapii?
W zależności do tego, w jaki sposób chcemy skorzystać z aromaterapii, będziemy potrzebowali odmiennych gadżetów. Możemy rozpocząć naszą przygodę jedynie od zakupu zestawu olejków. Dodawać je można do kąpieli, kremu do twarzy, toniku.
W przypadku chęci zrobienia masażu, potrzebujemy kremu, oliwy lub preparatu przeznaczonego do masażu. Olejek eteryczny nie powinien być stosowany bezpośrednio na skórę. Przed wykonaniem masażu należy go odpowiednio rozwodnić.
Jeśli zależy Ci na aromatyzacji powietrza w mieszkaniu, to z pewnością będą potrzebne Ci dyfuzory zapachowe. Taki gadżet rozprowadzi zapach wybranego olejku w pomieszczeniu i zapewni przyjemny aromat i nawilżenie powietrza.
Aromaterapia z użyciem kadzideł stożkowych, wymaga również posiadania gadżetu, jakim jest kominek zapachowy wodospad. Należy w nim umieścić kadzidło, a następnie podpalić je. Dym będzie spływał kaskadami w dół, tworząc efekt wodospadu.
Olejki eteryczne również mogą być użyte przy pomocy kominka. Jednak musi być to klasyczny, ceramiczny kominek zapachowy, przeznaczony do olejków eterycznych. Płyn wraz z wodą należy wlać do okrągłego naczynia, które znajduje się na górze kominka, a w specjalnej wnęce umieścić podgrzewacz. Nagrzewany olejek eteryczny będzie ulatniał się, zapewniając piękny zapach.
Zasady stosowania aromaterapii
Pamiętaj, by stosować kilka podstawowych zasad obowiązujących w aromaterapii.
1. Unikaj przymusu
Zapachy, które wykorzystujesz podczas aromaterapii powinny być dla Ciebie przyjemne. Zmuszanie się do wdychania aromatów, które nie leżą w twoim guście, nie przyniesie pozytywnych skutków. Trudno o poprawę samopoczucia, jeśli zapach, który Cię otacza nie jest uznawany przez Ciebie za przyjemny.
Nie zmuszaj się do korzystania z olejków eterycznych, które nie pachną według Ciebie przyjemnie. Nawet jeśli zależy Ci na konkretnych właściwościach olejku, to lepiej poszukaj innego, który również charakteryzuje się tym działaniem.
2. Zadbaj o jakość
Właściwości olejków eterycznych i ich działanie w dużej mierze zależą od tego, z jakich surowców zostały wykonane. Jeśli produkt, z którego korzystasz jest niewiadomego pochodzenia, zawiera sztuczne substancje i jest słabej jakości – efekty aromaterapii również nie będą zadowalające.
Postaw na dobre, sprawdzone produkty, pochodzące z pewnych źródeł. Kupowanie olejków eterycznych bez etykiet, otwartych lub od osób prywatnych nie jest dobrym rozwiązaniem. Istnieje wiele sprawdzonych sklepów internetowych i stacjonarnych, w których z pewnością zrobić zadowalające i bezpieczne zakupy.
Niesprawdzone olejki eteryczne i kadzidła mogą wyrządzić więcej szkód, niż zalet. Terapia zapachem powinna być przyjemnym zabiegiem, pozbawionym ryzyka.
3. Unikaj bezpośredniego kontaktu ze skórą
Olejki eteryczne są mocno skoncentrowane i większości z nich nie należy stosować bezpośrednio na skórę, ponieważ grozi to poparzeniem. Wyjątki stanowią olejki eteryczne z lawendy i drzewa herbacianego.
W przypadku używania olejku do masażu, należy dodać kilka kropel do oliwy, kremu lub specjalnie przygotowanego do tego celu preparatu.
Olejki są silnie skoncentrowane, dlatego nawet minimalna ilość będzie dobrze wyczuwalna i nie musimy obawiać się, że działanie będzie zbyt słabe.
Nie warto ryzykować poparzeniami i zniechęceniem się do aromaterapii. Nie zapominaj o bezpieczeństwie.
4. Zachowaj umiar
Choć wizja otulania się przyjemnym zapachem przez cały czas, jest z pewnością kusząca to nie powinna się ziścić. Nadmiar nie jest przyjacielem żadnego produktu, dlatego nie powinno być zaskoczeniem, że nie jest on również polecamy w kontekście kadzideł i olejków eterycznych.
Zbyt częste korzystanie z olejków eterycznych może przestać przynosić pozytywne efekty i zacząć szkodzić. W przypadku kadzideł zapachowych jest identycznie. Ilość nie równa się jakość, dlatego warto nie przesadzać z aromaterapią.
Jedna sesja dziennie w zupełności wystarczy. Dodawanie olejków eterycznych do każdego mycia włosów i twarzy również nie przyniesie pozytywnego rezultatu. Skóra potrzebuje czasem odpoczynku.
5. Aromaterapia nie zastępuje lekarzy
Choć aromaterapia pomaga w walce z wieloma chorobami i schorzeniami, to nie powinna zastępować profesjonalnej, lekarskiej porady. Może być stosowana równocześnie z terapią prowadzoną przez psychologa, jednak aromaterapia nie wyleczy samodzielnie depresji lub stanów lękowych.
Jeśli twój stan zdrowia pogarsza się, objawy nasilają się to nie zwlekaj i skorzystaj z konsultacji medycznej.
6. Trzymaj w bezpiecznym miejscu z dala od dzieci i zwierząt
Olejki eterycznie są silnie skoncentrowane, dlatego używanie ich przez dzieci lub polizanie przez zwierzę może mieć katastrofalne skutki. Należy trzymać je w bezpiecznym miejscu, aby nie wpadły w niepowołane ręce.
Niektóre olejki nie powinny być stosowane w żadnym przypadku na dzieciach i mogą wywołać wiele niepożądanych skutków.
Olejki eteryczne – właściwości
- Olejek pomarańczowy – działa orzeźwiająco i pobudzająco zarówno na umysł, jak i ciało. Aromaterapia z jego dodatkiem jest doskonała podczas treningu lub sesji jogi. Pięknie pachnie i ma właściwości dezynfekujące.
- Olejek goździkowy – posiada właściwości przeciwbólowe i rozgrzewające. Doskonale nadaje się do masażu zbolałych mięśni. Wykorzystane jako dodatek do płukania jamy ustnej zmniejszy ból zęba i przyśpieszy gojenie się aft.
- Olejek cytrynowy – obecnie wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym. Charakteryzuje się działaniem pobudzającym i orzeźwiającym. Wykorzystywany podczas pielęgnacji twarzy, rozjaśnia przebarwienia i pozytywnie wpływa na walkę z trądzikiem.
- Olejek eukaliptusowy – używany do aromaterapii, niweluje ból głowy i działa relaksująco. Ma odświeżający zapach, przez co doskonale nadaje się jako dodatek do nawilżacza powietrza. Ma działanie rozgrzewające, doskonale sprawdza się podczas masażu.
- Olejek miętowy – jest powszechnie używany podczas walki z przeziębieniem. Udrożnia drogi oddechowe oraz niweluje ból gardła. Ma działanie antyseptycznie, przeciwzapalne i zapewnia uczucie świeżości i orzeźwienia
- Olejek lawendowy – jest jednym z najpopularniejszych i najdelikatniejszych olejków eterycznych. Jako jeden z niewielu może być używany bezpośrednio na skórę. Działa przeciwzapalnie i przyśpiesza proces gojenia się ran i poparzeń.
- Olejek melisowy – charakteryzuje się działaniem uspokajającym. Aromaterapia z jego użyciem wspomoże relaks, ukoi nerwy i rozluźni spięte mięśnie. Łagodzi podrażnienia skórne, a dodany do szamponu wspomoże porost włosów.
- Olejek sosnowy – polecany do inhalacji. Udrożnia górne drogi oddechowe, łagodzi kaszel i ból gardła. Działa odświeżająco i pobudzająco. Wspomaga koncentrację i pobudza umysł i ciało.
- Olejek rozmarynowy – stosowany może być podczas walki z trądzikiem. Działa orzeźwiająco oraz odświeża umysł i ciało. Posiada ziołowy aromat. Doskonale nadaje się jako dodatek do prania lub sprzątania.
- Olejek ylang-ylang – powszechnie znany jest jako afrodyzjak. Pobudza zmysły i działa relaksująco na ciało i umysł. Może być używany do aromaterapii, masażu i kąpieli.
Jak stosować olejki eteryczne?
Olejki eteryczne pochodzą z różnych części roślin. Charakteryzują się odmiennym działaniem i właściwościami. Ze względu na duże różnice między nimi, przed zakupem warto zapoznać się z opisem każdego olejku, aby dobrać idealny dla siebie. Aromaterapia posiada wiele odmian.
1. Pielęgnacja jamy ustnej
Niektóre olejki eteryczne np. cytrynowy posiadają właściwości odkażające i niwelują nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Aby wykorzystać olejek w tym celu, należy dodać kilka jego kropel do wody. Olejek jest silnie skoncentrowany, dlatego należy użyć zaledwie minimalną ilość. Taki płyn do płukania jamy ustnej przyśpieszy również gojenie się pleśniawek i aft.
2. Inhalacja
Olejki eteryczne są doskonałymi składnikami inhalacji. Pozytywnie wpływają na łagodzenie stanów zapalenia gardła, pomagają udrożnić drogi oddechowe i niwelują ból gardła. Do przeprowadzenia domowej inhalacji potrzebne jest naczynie z gorącą wodą, do którego należy wlać kilka kropel odpowiedniego olejku eterycznego.
Naczynie ustawiamy w niedużej odległości od twarzy i wdychamy parę wodną z olejkiem. Czas inhalacji nie powinien przekraczać dwóch minut.
3. Łagodzenie ugryzień owadów
Niektóre olejki eteryczne po wymieszaniu z kremem, załagodzą dolegliwości, które powstały w wyniku spotkania z owadem
4. Masaż
Olejek eteryczny może być również stosowany podczas masażu ciała. W zależności od surowca, z którego powstał olejek może wykazywać on inne działanie. Niektóre olejki zadziałają rozgrzewająco i przeciwbólowo.
Polecamy sprawdzić: Gdzie kupić olejki eteryczne?
Olejek eteryczny eukaliptusowy jest przeznaczony również do masażu klatki piersiowej. Taki zabieg przypomina inhalację i pozytywnie wpływa na pracę układu oddechowego.
Olejek eteryczny nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą, ponieważ grozi to poparzeniem, dlatego przed rozpoczęciem masażu należy wymieszać go z olejem migdałowym, oliwą lub innym preparatem przeznaczonym do masażu.
5. Odświeżenie powietrza
Olejki eteryczne można dodawać również do dyfuzorów powietrza i nawilżaczy. Takie połączenie zapewni nam nie tylko przyjemny zapach w mieszkaniu, ale również oczyszczenie powietrza. W zależności od naszego gustu, można dobrać zapach cytrusowy, sosnowy, kwiatowy, korzenny itp. Gdy nam się znudzi, wystarczy dodać inny olejek.
6. Dezynfekcja
Mieszanka wody i kilku kropek olejku powstałego z cytrusów to doskonały preparat dezynfekujący meble. Tak przygotowany płyn można przelać do spryskiwacza i wykorzystywać w celu czyszczenia, dezynfekowania i mycia mebli i podłóg. Mieszkanie nie tylko będą one czystsze, ale również będziemy mogli cieszyć się pięknym zapachem.
7. Odstraszaniu owadów aromaterapia
Wiele olejków eterycznych posiada intensywne zapachy, które skutecznie odstraszają insekty. W okresie wiosenno-letnim jest to szczególnie pożądany efekt, ze względu na komary.
Siedząc na tarasie, możesz ustawić koło siebie kominek do aromaterapii z odpowiednim olejkiem eterycznym i cieszyć się spokojem. Inną możliwością jest rozpylenie olejku przy pomocy nawilżacza lub kominka.
W taki sam sposób można skorzystać również z kadzidełka zapachowego i kominka. Niektóre z nich, charakteryzują się tym samym działaniem.
8. Kąpiel
Wszystkie olejki eteryczne można dodawać do kąpieli. Taki zabieg zapewni nam nie tylko piękny zapach, ale wiele wspaniałych właściwości. Należy dodać około 10 kropli olejku.
Nie powinno się wlewać olejku bezpośrednio do gorącej wody w wannie, ponieważ grozi to poparzeniem. Najpierw należy wymieszać do z żelem do mycia lub z zimną wodą w osobnym naczyniu i powoli wlać do wanny.
9. Pielęgnacja twarzy
Niektóre olejki eteryczne charakteryzują się działaniem bakteriobójczym i oczyszczającym. Te cechy sprawiają, że doskonale nadają się do walki z trądzikiem i oczyszczeniem cery. Kilka kropel olejku eterycznego należy rozcieńczyć z wodą lub krem do twarzy.
Historia aromaterapii
Poznaj po krótce historię aromaterapii, jak była postrzegana w dawnych czasach i od kiedy jest stosowana.
Aromaterapia w starożytnosci
Wzmianki dotyczące olejków eterycznych pojawiły się już w 2000 roku p.n.e. W czasach starożytnych z aromaterapii korzystano w wielu krajach na świecie.
Czytając o Indiach, możemy natrafić na informacje dotyczące troczków, czyli kadzidełek tworzonych z mieszaniny żywic, węgla drzewnego i pyłu drewna sandałowego. Hindusie wierzyli, że zapachy otwierają duszę i rozum.
Polecamy sprawdzić: Jaki kominek do kadzideł wybrać?
Wiele osób zapewne słyszało również o chińskim balsamie tygrysim. Jest on mieszaniną olejków eterycznych, które zostały wymieszane z wazeliną lub innym tłuszczem. Działanie tej maści jest dezynfekujące, przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające.
Starożytni Egipcjanie zdecydowanie znali się na wartości olejków eterycznych. Używali ich do balsamowania mumii, dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach, przygotowywania potraw i napojów.
Kleopatra dodawała olejki eteryczne do swoich kąpieli i pielęgnowała nimi ciało. Ich wartość była tak wysoka, że można było traktować je jako walutę.
W zapiskach Hipokratesa, zwanego ojcem medycyny, możemy natrafić na informacje, z których wynika, że zalecał on stosowanie olejków eterycznych do kąpieli i masaży.
Aromaterapia w średniowieczu
W okresie średniowiecza olejek lawendowy został wykorzystany podczas walki z epidemią cholery. Według pewnych zapisków, tylko jedno miasteczko oparło się chorobie, a powodem tego była uprawiana i destylowana przez jego mieszkańców lawenda.
Niestety średniowiecze nie było zbyt łaskawe dla zwolenników ziół, olejków eterycznych i kadzideł. Osoby interesujące się taką nauką, oskarżane były o wróżbiarstwo i czary, a w ramach tego – palone na stosie lub topione w jeziorach.
Aromaterapia w trakcie I wojny światowej
Podczas I wojny światowej badania nad właściwościami olejków eterycznych prowadził Rene-Maurice Gattefosse. Jest on twórcą terminu aromateraphie, od którego pochodzi słowo aromaterapia. Wydał książkę o tej nazwie, w której opisał rezultaty badań, dotyczące działania olejku lawendowego.
Podczas I wojny światowej wykorzystał on działanie antyseptyczne olejków eterycznych i używał ich w celu przemywania rannych żołnierzy, którzy ucierpieli podczas bitwy.
Używał głównie olejku eterycznego z lawendy. Jego działania potwierdziły teorię jego badań – olejek lawendowy rzeczywiście przyśpieszał gojenie się ran i zmniejszał ryzyko powstawania blizn.
Olejek lawendowy i olejek eteryczny z tymianku były wykorzystywane również podczas sterylizacji narzędzi chirurgicznych.
Podczas II wojny światowej również skorzystano z właściwości antyseptycznych olejków eterycznych. W tym okresie badania, które zapoczątkował Gattefosse kontynuował doktor Jean Valnet.
Aromaterapia a współczesność
Obecnie aromaterapia znana jest na cały świat. Praktykowana jest w wielu miejscach i wciąż gromadzi coraz szersze grono zwolenników. Jest ogólnie dostępna, ceny składników nie są wygórowane i każdy może z niej skorzystać.
W 1950 roku odkryto tajniki masażu, który można wykonywać przy pomocy olejków eterycznych. Badania przeprowadziła studentka Marguerite Maury. To odkrycie udowadnia, jak wszechstronnie można korzystać z olejków eterycznych.
Współcześnie nikt nie oskarża osób korzystających z aromaterapii o czary. Olejki eteryczne są naturalnymi produktami. Wciąż prowadzone jest wiele badań dotyczących ich działania i właściwości.